Biografia

Maria Sartova

Reżyserka

Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, jedna z ostatnich uczennic prof. Ady Sari, kontynuowała studia wokalne z Giną Cignia w Mediolanie, Camillem Mauranem i Régine Crespin w Paryżu i z Rudolfem Bautzem w Aachen.

Po debiucie w Operze Wrocławskiej i w Teatrze Wielkim w Warszawie, karierę wokalną związała ze scenami europejskimi, śpiewając główne partie we Francji, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Irlandii, Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Szczególne uznanie zdobyła interpretacją partii Tatiany w “Eugeniuszu Onieginie” Piotra Czajkowskiego.

Dla Radia France dokonała licznych nagrań muzyki kameralnej i operowej z towarzyszeniem Orchestre National i Orchestre Philharmonique Radia France.

Spotkanie i współpraca w Paryżu z Bronisławem Horowiczem, uczniem Leona Schillera, wybitnym reżyserem operowym staje się początkiem zmian w jej życiu artystycznym.

Realizuje dla telewizji polskiej i francuskiej filmy dokumentalne poświęcone wybitnym postaciom polskiego i francuskiego życia kulturalnego, z udziałem wybitnych aktorów takich jak Leslie Caron, Andrzej Seweryn, Maria Laborit, Alexandra Stewart…

Od roku 2002 współpracuje jako reżyser z teatrami operowymi i muzycznymi realizując kilkanaście oper i musicali m.in. Poławiacze pereł G. Bizeta, Norma V. Belliniego, Bal Maskowy G.Verdiego, Wolny strzelec C.M.von Webera, Księżniczka czardasza E.Kalmana, Hello Dolly! J. Hermana, 42nd.Street H. Warrena ( Złota Maska w 2005 roku za najlepszy spektakl roku), Ragtime S. Flaherty’ego ( nagroda na II Ogólnopolskim Festiwalu Muzycznym w Gdyni za inscenizację i pracę zespołową w 2009 roku), Wesoła wdówka F. Léhara, Chant d’amour et d’extase K. Szymanowskiego, Dźwięki muzyki R. Rogersa, Siedem grzechów głównych K. Weilla, Don Giovanni W.A.Mozarta, Złote runo A. Tansmana, Cyganeria G.Pucciniego, Czarodziejski flet W.A.Mozarta, Orfeusz w piekle J. Offenbacha, Baron cygański Johanna Straussa, Carmen Georgesa Bizeta.