7 5
Frenchfr-FRPolishPLEnglish (UK)
   

Spektakle  

   

Recenzje spektakli w reżyserii Marii Sartovej

Opera i Filharmonia Podlaska premiera 24/03/2017 „Cyganeria” Giacomo Puccini

Fragmenty krytyk

 

Kurier Poranny nr.61 28/03/2017

« Maria Sartova przywołuje na scenie białostockiej opery paryską bohemę lat trzydziestych. Są wyraziste stroje, pełna rozmachu scenografia i niezwykle dynamicznie grająca orkiestra...”

Jerzy Doroszkiewicz

Gazeta Wyborcza 27/03/2017

„...Dostajemy istny tygiel emocji, intensywny, skrzący feerią barw- zarówno w warstwie wokalnej, aktorskiej, jak i instrumentalnej...”

„...Białostocka inscenizacja siłami wykonawców znakomicie potrafiła stworzyć wrażenie młodzieńczej beztroski, feerię najrozmaitrzych emocji wibrujących w muzyce, w powietrzu, w gestach i głosie aktorów. A w finale – przejście z beztroskiej młodości w poczucie, ze coś się skończyło...”

„...Wszystko to pieknie wybrzmiewa w intrygującej scenografii Mariusz Napieraly... ...Scenę wypełnia kilkupiętrowa mobilna budowla, która w jednej chwili z domostwa bohemistów potrafi zamienić sie w restaurację Momus... ...Jest w niej coś schylkowego, ma majestat i intrygujace zakamarki. Życie toczy sie na kilku poziomach. A na tle industrialnej przestrzeni dają wrażnie intensywniejszych...”

„... Inspiracją dla bialostockiej inscenizacji stał się powystawowy budynek – La Ruche... Maria Sartova postanowiła go przywołać w swojej inscenizacji. A jednocześnie paryskiemu klimatowi nadać inny wymiar... Że dzięki temu białostocka inscenizacja „Cyganerii” nie zamknie się w ciężkości kostiumów ani w patosie, a zyska lekkość...”

„...Kostiumolog Agata Uchman inspirowała się zdjęciami Brassaia fotografujacego codzienność Paryża, we mgle, w deszczu, w mroku, że jego zdjęcia  zyskiwały inne światło, dając iluzję filmowości...”  „...Ta iluzja jest zresztą dość wyrażna w całym spektaklu – widać tu nawiązania do klasyki  francuskiego kina lat 30. Wszystko sprawia wrażenie, jakby było z lekka przydymione, przymglone, w miękkim swiatłocieniu ...”

Monika Żmijewska

OPERALOVER 26/03/2017

...” Dbałość oszczegóły jest na każdym kroku i sprawia, że widz całkowicie identyfikuje się z przedstawianą historią...”

„... Premierowe przedstawienie „Cyganeri” to przede wszystkim prawdziwa uczta wokalna i aktorska. Role grupy przyjaciół i ich ukochanych powierzono młodym, bardzo zdolnym solistom, co sprawilo, że spektakl z poczatku emanował energią, atmosferą beztroski i zycia chwilą, by póżniej zmienic się w przejmujący dramat...”

Magdalena Grzybowska